Góry Stołowe

Góry Stołowe masyw górski w Sudetach Środkowych. Góry Stołowe należą do najpopularniejszych pasm górskich. Góry Stołowe ciągną się od okolic Chełmska Śląskiego i Krzeszowa na północnym zachodzie po dolinę Bystrzycy Dusznickiej na południowym wschodzie. Są górami transgranicznymi. Góry Stołowe w Czeskiej części nazywane są Broumovską vrchoviną .

Góry Stołowe posiadają najwyższy szczyt- wspaniałe skalne miasto na Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.).Góry Stołowe posiadają świetne formy skalne : Szczelińcu Wielkim i Małym i na Błędnych Skałach, spotkać je można również w rejonie tzw. Skalnych Grzybów ,w okolicach Białych Skał.

Budowa geologiczna wyróżnia Góry Stołowe noclegi nie tylko spośród pasm sudeckich, ale i gór całej Polski. To jedyne w naszym kraju góry o płytowej budowie geologicznej. Interesujący jest sposób ich powstania. Przed około 100 milionami lat w miejscu, gdzie teraz wznoszą się piaskowcowe stoliwa, było płytkie morze. 

Góry Stołowe mają charakterystyczne skalne grzyby, których duże nagromadzenie znajdujemy na południowy zachód od Wambierzyc, są wynikiem nałożenia się na siebie dwóch warstw piaskowca o różnej odporności na erozję. Polanica Zdrój noclegi zaprasza w Góry stołowe 

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.