Kielce

 

Pierwsze informacje o Kielcach pochodzą z 1084 roku. Legęda mówi, że nazwa miasta pochodzi od znalezionych tu przez Mieszka – syna Bolesława Śmiałego – ogromnych kłów dzika. Wiadomo jest natomiast, że po raz pierwszy nazwa Kielce została użyta w 1213 roku przez Wincentego Kadłubka.  Od jedenastego wieku należała ona do biskupów krakowskich. Pierwsza osada znajdowała się w okolicach dzisiejszego kościoła świętego Wojciecha Kielce wymieniane są już w 1186, choć prawo magdeburskie nadano im dopiero w 1364. W 1493 lub 1501 r. Kielce otrzymały herb – złota korona na czerwonym tle, pod spodem litery CK (Civitas Kielcensis – społeczność Kielc).

Kielce na znaczeniu zyskały dopiero w chwili przeniesienia stolicy Polski z Krakowa do Warszawy w 1596 roku. Tym samym Kielce włączone zostały w ważny szlak komunikacyjny łączący te dwa miasta. Dzięki otrzymanym przywilejom miasto mogło swobodnie rozwijać się. 

Dalszy rozwój miasto zawdzięcza obecności rud ołowiu, miedzi, żelaza i srebra. W 1655 Kielce zostały zniszczone podczas potopu szwedzkiego, a ponowny rozwój nastąpił w XVIII wieku, kiedy w 1789 miasto przeszło na własność Rzeczypospolitej.

W XV wieku – rozwój przetwórstwa surowców mineralnych: rud żelaza, miedzi i ołowiu oraz marmurów i piaskowców przyczynił się do rozwoju Kielc.

Główne atrakcje Kielc

Kościół Św. Wojciecha, między ulicami IX Wieków Kielc i Bodzentyńską ( 1763 );

Katedra Wniebowzięcia NMP, Wzgórze zamkowe ( 1171 );

Kościół Świętej Trójcy, ul. Jana Pawła ( 1640 – 1644 );

Pałac Biskupów Krakowskich, przy pl. Zamkowym ( 1637 – 1641 );

Pałacyk Zielińskiego, ul. Zamkowa;

Dworek Laszczyków – Obecnie siedziba Muzeum Wsi Kieleckiej, południowy stok Wzgórza

Rynek – Kielecka starówka ( połowa XII w. );

Ulica Henryka Sienkiewicza w Kielcach ( XVII w. );

Synagoga, ul. Słowackiego 3 ( 1901 – 1903 );

Zamkowego przy ul. Jana Pawła;

Cmentarz żydowski, ul. Pakosz Dolny ( 1868 );

Muzeum Zabawek i Zabawy, pl. Wolności 2 ( 1979 ).

Kielce serce Gór Świętokrzyskich. Stanowią turystyczne i gospodarcze centrum regionu. Kielcach to idealne miejsce na urlop. W regionie rozwinęła się baza turystyczna.

kielce Hotele , noclegi kielce

Możliwość komentowania jest wyłączona.