Uherce Mineralne

Uherce Mineralne to wieś w województwie podkarpackim położona u podnóża pasma Żukowa na wysokości 360 m n.p.m. Graniczy z Rudenką, Glinnem, Myczkowcami, Zwierzyniem, Orelcem i Olszanicą. Dzieli ją tylko 11 km od Soliny. Bieszczady domki to bardzo popurane miejsca noclegowe zwłaszcza w pobliżu jeziora.

Uherce Mineralne są jedną z najstarszych bieszczadzkich miejscowości. To miejscowość turystyczna oferująca domki letniskowe, pensjonaty, kwatery prywatne, agroturystyka, apartamenty, ośrodki wypoczynkowe, wczasowe. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z roku 1436. Najstarszym zabytkiem jest dwór obronny Herburtów wzniesiony w II połowie XVI wieku przez ówczesnego starostę lwowskiego. To murowany, późnorenesansowy dwór typu kasztel z basztami alkierzowymi, założony na rzucie prostokąta. Odbudowany przez Karola Skibińskiego po pożarze w 1830.

W miejscowości warto zobaczyć późnobarokowy kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa z 1757 roku. Budowniczym kościoła był Gotfryd Hoffman, który nadał mu cechy architektury śląskiej. Wyposażenie wnętrza jest jednolite i zdobią je ornamenty rokokowe. Świątynię otacza mur obronny z otworami strzelniczymi.

Kolejnym zabytkiem jest dom ubogim zlokalizowany w pobliżu murów obronnych kościoła. Jego przeznaczeniem było niesienie pomocy ubogim, którzy otrzymywali tu pożywienie i nocleg. Obecnie mieści się tu galeria „Pod Jesionami”, prezentująca twórczość miejscowych artystów.


Możliwość komentowania jest wyłączona.