Wilków

Wilków to wieś w powiecie kieleckim w woj świętokrzyskim należąca do gminy Bodzentyn.Wieś położona w pięknej i malowniczej Dolinie Wilkowskiej w Górach Świętokrzyskich. Wilków to miejscowość okrzyknięta doliną poetów ludowych, ze względu na tworzącą tu Katarzynę Zaborowską, Marię Cedro-Biskupową, Jana Cedro oraz Rozalię i Wojciecha Grzegorczyków. Wilków znajduje się u podnóża Gór Świętokrzyskch są najstarszym pasmem górskim w Europie. Wyróżniającymi walorami gór są małe pod szczytowe rumowiska tzw gołoborzami i występująca w górskich zboczach puszcza jodłowa. Góry Świętokrzyskie zwane Łysogórami zostały objęte już ochroną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. W Wilkowie zachowała się zabytkowa kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej oraz wiele pomników przyrody.

W dwutysięcznym piątym roku został oddany Zalew Wilkowski przy pomocy pieniędzy unijnych to sztuczny zbiornik wodny na rzece Lubrzance mający na celu funkcję retencyjną oraz rekreacyjną. Turyści przybywający do Świętej Katarzyny czy Bodzentyna czy Krajna mieli latem prócz Łysicy jeszcze inne atrakcje. W zalewie jest czysta woda, plaża z kilkoma ratownikami, czysty piasek,

Można się opalać, wybrać na spacer i dobrze zjeść. Przy zalewie znajduje się parking. Wzdłuż brzegu jest ścieżka, która prowadzi między wodą a łanami zbóż. W okół zalewu są wygodne ławeczki.

Przez Wilków prowadzi czerwony szlak rowerowy z Cedzyny do Nowej Słupi dla turystów pragnących

 

 

 

 

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.